AMERİKAN ÇİKLİTLER
ATEŞ AĞIZLI ÇİKLİT (Thorichthys meeki)
Orta Amerika, Meksika ve Yukatan'daki tatlı sular bu balıkların anavatanıdır. 15 cm. kadar büyüyebilirler.

En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. pH 6-8 arasında olmalıdır. 22-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. Bakımı tecrübe ister.

Bu gösterişli balık adını üreme zamanları daha da belirginleşen ateş kırmızısı renginde boğazından ve karın bölgesinden alır. Gövdeye hakim olan renk mavi-gri-mor tonlarıdır. Yüzgeçler mavi damarlı ve kırmızı kenarlıdır. Solungaçlarını kabartarak birbirlerini uyaran balıkların renklerinin adeta yanıp sönercesine bir anda canlandığı gözlenebilir. Erkekleri genellikle daha iri ve canlı renklidir. Ayrıca erkeklerin karın ve sırt yüzgeçleri dişilerinkilerden daha uzundur.

Özellikle çiklitler ve için hazırlanmış türleri de dahil her türlü kaliteli kuru yemi severek yerler. Kıyılmış taze karides ve midye etleri de verilebilir.

Birçok çiklit türüne oranla daha barışçıldırlar. Erkekleri ara sıra kavga edebilir ama bu genellikle çok şiddetli olmaz. En az 300 litrelik büyük bir akvaryumda 3-4 çift ateş ağız barındırılabilir. Geniş bir akvaryumdaki sürekli hareketliliklerini, sonu gelmeyen bölge çekişmelerini ve üreme faaliyetlerini izlemek çok zevklidir.

Üremek için hazır hale gelen bir çift, akvaryumun herhangi bir kısmını sahiplenirler. Bu bölgeye yaklaşan balıkları kovarlar. Kumları kazarlar ve 500 yumurta verebilirler. Çift, yumurtaları ortaklaşa korur ve havalandırır. 1 hafta içinde yavrular yumurtalardan çıkıp yüzmeye başlarlar ve bu dönemde Artemia verilmelidir. Yavrular 3 haftalık olduklarında ayrı bir tanka alınmalıdırlar.

All contents © copyright 2006 OGtr