BETA (Betta Splendens)
Güzel Beta, Hırçın Beta, Çekici Beta;
1- Akvaryumun Hazırlanışı
2- Yem Seçimi
3- Üreme

1. AKVARYUM'UN HAZIRLANIŞI
Üretimde kullanılacak ideal akvaryum 30 lt. Altında olmamalıdır.
Akvaryumun tabanı boş kalmalıdır. Ayrıca akvaryumu ikiye böleceğimizden bir adette, akvaryumun enine ve boyuna kesilmiş cama ihtiyaç olacaktır. Bu aşamada filtreye gerek kalmayacak. ( Köpük yuvayı, bozma ihtimali olduğu için). Tabiî ki akvaryum suyu mutlaka dinlendirilmiş ( 2 gün) su olmalıdır.

2. YEM SEÇİMİ & YEMLEME
Balıklardan verim alınması isteniyorsa kaliteli, pul yemler tercih edilmelidir.
Ayrıca balıkların kondisyon kazanmasında, canlı yemler büyük rol oynar.
( Artemia salina, tubifex, su piresi vb. ) Balıklarınızı günde 2 sefer besleyiniz.
Ancak her gün aynı yemi yiyeceğinden, tek yönlü beslenme olacaktır, bu da randımanı olumsuz yönde etkiler. Örneğin 1. gün pul yem verilmiş ise 2. gün canlı yem verilebilir. Canlı yemin bulunmaması halinde, ev yapımı yemlerle de takviye yapılabilir. Hafta bir haşlanmış ıspanak verilmesinde fayda vardır.

3. ÜREME
Üretimde kullanılacak çift, 5 cm den küçük ve rengini kaybetmiş olamamalıdır.
Önceden hazırlanmış ve ikiye bölünmüş akvaryuma bir tarafa dişi, diğer tarafa ise erkek alınır.
Isı 30 C'ye çıkarılır ve havalandırma durdurulur. Erkek, dişiyi karşısında görünce o günden itibaren köpük yuvayı yapmaya başlar. Bu 1 hafta kadar sürer. Bu sürede dişi çok iyi beslenmelidir özellikle canlı yemlerle. Dişinin hazır olduğunu karnının şişmesinden ve erkekle ortadaki cama gelip birbirlerine kur yapmalarından anlaşılabilir. 1 haftanın sonunda belirlenen saatte ortadaki cam, köpük yuvayı bozmayacak şekilde yavaşça kaldırılır. Dişinin hızla köpük yuvanın altına yüzdüğü gözlemlenir. Erkek hemen dişinin vücudunu sarar ve burnuyla dişinin karnına yavaşça dokunur. Bu sırada yumurtalar dökülmeye başlar aynı anda ise erkek de spermlerini salgılar ve döllenme gerçekleşir. Dişi bu arada 1-2 dk baygın kalır. Yumurtaların aşağı düştüğünü gören erkek hızla yumurtaları köpük yuvaya yerleştirir. Bu işlem bittikten sonra dişi mutlaka ayrılmalıdır yoksa erkek, dişiyi yumurtaları tehdit edecek unsur olarak göreceğinden dişiye zarar verecektir. Yumurtalar 3. günden itibaren çıkmaya başlayacak, erkek bu çıkan yavruları da hareket ettiğinden, içgüdüsel olarak zarar vermeye çalışacaktır.
3. günden sonra ise erkek yavrulardan ayrılmalıdır. Çıkan yavrular Artemia ya da toz yemlerle beslenmeli, ısı 30 C den, 28 C'ye düşürülmelidir. Yorgun düşen dişinin, tekrar üremesi için 1 ay beklenmelidir.

All contents © copyright 2006 OGtr