AMERİKAN ÇİKLİTLER
JACK DEMPSEY (Cichlasoma octofasciatum)
 
Doğal yaşama alanı, Orta Amerika'nın nehir ve gölleridir. 20 cm. kadar büyüyebilen oldukça sert balıklardır. pH 6-8 arasında olmalıdır. 25-28°C sıcaklığı severler.

En az 150 litrelik bir akvaryumda beslenmelidirler. Bakımı çok tecrübe ister. Koyu zeytuni fon üzerine parlak mavi, yeşil ve sarı noktaları vardır. çok gösterişli olan bu balıklar isimlerini eski dünya boks şampiyonlarından Jack DEMPSEY’den almıştır. Bunun da sebepleri; bu balıkların kavgacılıkları, sert oluşları ve güçlü hayvanlar olmalarıdır. Erkekleri daha iri ve parlak renkli olan bu balıkların dişilerinin solungaç kapağının alt taraflarında siyah benekler vardır.

Beslenme konusunda sorun yaşatmazlar. Her türlü kaliteli kuru yem, Artemia, solucan, karides, midye, marul ve haşlanmış ıspanak yiyebilirler. Çok güçlü balıklardır, bu yüzden kumları kazabilir ve taşları yerlerinden oynatabilirler. Çok da kavgacılardır. Ayrıca akvaryum bitkilerini de yiyebilirler. Yüzey bitkileri konulabilir.

Akvaryum ne kadar büyük olursa olsun baskın erkek diğer hemcinslerine zarar verebilir. Balıklar gençken alınmalı ve akvaryuma salınmalıdır. Böylece birbirlerine alışabilirler ama yetişkinlikten sonra aralarına salınan bir başka balığı öldürebilirler. Akvaryuma büyük kayalar koyulabilir, saklanma yerlerinin oluşturulması faydalıdır. Zebra çiklit, ateş ağız çiklit gibi orta boy çiklitlerle bir arada bulundurulabilirler. Tetrazon ve danio gibi hızlı sürü balıkları da akvaryuma eklenebilir. İyi bakıldıkları zaman 10 yıl ve daha uzun bir süre yaşayabilirler.

Kendi eşlerini kendileri seçerler. Üretim için en iyi yöntem, akvaryuma küçük bir grup salmak ve kendi eşlerini seçmelerini sağlamaktır. Yumurtlama döneminde çiftler diğer balıklara karşı çok fazla saldırganlaşabilirler. Bu durumda özel bir üretim tankına alınmalıdırlar. 500-800 arasında yumurta bırakırlar. bu arada, üretim akvaryumundaki su sert olmamalıdır. Yumurtalarını, temizledikleri taşların arasına bırakırlar. yumurtalarını da yavrularını da ölüm pahasına korurlar. Onlara çok iyi bakarlar. Yumurtadan çıkan yavrular Artemia ile beslenmelidirler. Birkaç gün sonra da kaliteli toz yemlere geçilebilir.

All contents © copyright 2006 OGtr