TANGANİKA ÇİKLİTLER
LELEUPİ (Neolamprologus leleupi)
Tanganika Gölü'nün kuzeyindeki kayalık bölgeler bu balığın anavatanıdır.
Erkekler 10 cm. büyürler. Dişiler ise 8 cm. kadar büyüyebilirler.

pH 7.5-8.5 arasında olmalıdır. 24-28°C sıcaklık uygundur. Üreme döneminde sıcaklık birkaç derece artırılabilir.

En az 100 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır. Bakımı tecrübe gerektirir.

Daha çok canlı yemlerle beslenir, alıştırılabilirlerse kuru yemler de verilebilir. Renklendirici yemler vermekte yarar vardır.

Yetişkin Limon Çiklitler eşleri dışındaki hemcinslerine karşı son derece saldırgandırlar. Bu yüzden, akvaryum çok büyük olmadığı sürece sadece bir çift barındırılabilir.

İnce kumlu akvaryumları severler. Kumları kazmazlar. Akvaryumu kayalarla dekore ederek saklanabilecekleri kovuklar oluşturmak gerekir.

Genellikle gizli bir kovuğa 200 kadar yumurta bırakırlar. Doğada veya büyük bir akvaryumda erkek, aynı anda birkaç dişiyle yumurtlayabilir fakat genellikle en son dişinin yavrularıyla ilgilenir. Yumurtadan yeni çıkan yavrular, bir pipet veya plastik enjektör aracılığla kovuklarına doğru püskürtülen Artemia larvalarıyla beslenebilirler. Çiftler, tekrar yumurtlamaya giriştiklerinde çevrelerinde eski yavruların varlığını istemezler. Bu yüzden, yumurtadan çıktıktan 7 hafta sonra, eğer akvaryum yeterince geniş değilse, yavruları anne-babalarından ayırmak gerekir. Yavrular oldukça yavaş ve eşitsiz bir hızda büyürler. Kardeşler arası yamyamlığı önlemek için, büyüme süreci içinde, benzer boydaki yavruları gruplandırarak farklı boyları ayrı akvaryumlarda tutmak önerilir. Limon Çiklit yavruları, özellikle boyları 2-3 cm civarındayken zor bir dönem geçirirler. Bu dönemde iştahları kesilir ve hemen hemen hiç büyümezler. Kolayca da hastalanabilirler. Bu devrede fazla yem atıp suyu kirletmemek gerekir. Bir süre sonra tekrar toparlanıp büyümeye başlarlar. Cinsel olgunluğa yaklaşık 18 aylık olduklarında (erkeklerin boyları 6,5cm, dişilerinki biraz daha küçükken) ulaşırlar.

All contents © copyright 2006 OGtr