AMERİKAN ÇİKLİTLER
RAİNBOW (Herotilapia multispinosa)
 
Anavatanı Orta Amerika'nın nehir ve gölleridir. Nikaragua civarındaki tatlı sularda doğal olarak bulunmaktadır.

10-13 cm. boya ulaşabilen Rainbow çiklitleri sakin bir çiklit türü sayılabilir. Türe özgü arma akvaryumlarda beslenebilirler.

Etçil ve otçul beslenirler. Daha çok otçul beslenirler. Akvaryumdaki bitkileri yiyebilirler. Bu yüzden ince yapraklı bitkilerin yerine sert yapraklı bitkiler dikilebilir. Beslenme konusunda sorunsuzdurlar.

En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmaları gerekir. Bakımı biraz tecrübe isteyen bu balık için pH seviyesi 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 22-30°C arasındaki sıcaklıktan hoşlanırlar.

Üretimi zor sayılmaz. Çeşitli su şartlarına kolayca alışabildiği için kolayca üreyebilir. İyi beslendikleri sürece her zaman üreyebilirler, belirli bir üreme mevsimleri yoktur. Kovuk, saksı, taş ve kayaların aralarına dişi balık 600 kadar yumurta bırakır. Bu yumurtalar, dişi balık tarafından korunurlar.

Çeşitli renklere bürünebilir. Zaten ismini de (Rainbow=gökkuşağı) buradan almıştır. Üreme zamanında erkekler portakal rengi iken dişiler siyah-lacivert arasında bir renge sahip olurlar. Korktuklarında kamufle olmak için ve bazen de sinirlendiklerinde renk değiştirebilirler.

All contents © copyright 2006 OGtr