AMERİKAN ÇİKLİTLER
SAYİKA (Archocentrus sajica)
 
Anavatanı Costa Rica'nın tatlı suları olan bu balık, gösterişli ve bakımı kolay bir türdür. Bakımı kolay olduğu için de çok fazla tecrübe gerektirmez, yeni başlayanlar için de uygun bir çiklit türüdür.

Erkekler dişilerden daha iridir. Erkekler 12, dişiler 8 cm. civarındadırlar.

En az 100 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. pH 6-8 arasında olmalıdır. 24-28°C sıcaklıktan hoşlanırlar.

Mavi, mor ve sarının tonlarında ve yüksekçe bir gövdeleri olan bu balıkların solungaç çevresi açık mavi renklidir. Erkek-dişi ayrımı son derece belirgindir. Daha önce de belirtildiği gibi erkekler dişilerden daha iridir. Ayrıca erkeklerin sırt yüzgeci turuncu iken dişilerinki sarı renklidir. Üreme zamanında dişilerin gözleri metalik sarı rengi alır,karın kısmı koyu bir griye dönüşür.

Her türlü kaliteli kuru yemi severek yerler. Hayvansal besinlerin yanında ara sıra bitkisel gıdalar da verilmelidir.

Akvaryum, saklanabilecekleri kayalar ve kütüklerle dekore edilmelidir. Normalde sakin balıklardır ama üreme zamanı geldiğinde hırçınlaşabilirler, kumları kazıyabilirler.

Genellikle kovukların içine yumurtlarlar. Yumurtalar 2-3 gün içinde açılır. İlk hafta yavrular besin keselerini tüketirler. Bundan sonraki dönemlerde artemia ve özel toz yemler verilebilir. Bu süre içinde erkek daha çok etrafı kollar. Dişi ise yavruların bakımını üstlenir.

All contents © copyright 2006 OGtr